Карта побиту (Karta pobytu) - це документ, що підтверджує особу та офіційний статус (тимчасовий або постійний) свого власника у Польщі.
Виглядає карта як внутрішній паспорт жителя Євросоюзу, іншими словами - це пластикова карта з фотографією і біометричними даними власника (дані про відбитки пальців, зріст і колір очей, імена батьків). Крім цього, в карті вказується адреса прописки в Польщі і номер PESEL або NIP (аналоги нашого ІПН).
Karta pobytu одночасно виконує функцію візи. Для проходження кордону вам достатньо пред'явити дійсний закордонний паспорт і саму карту.
Види карт побиту
Існує три різновиди, в залежності від терміну дії і статусу власника в країні:
• Karta czasowego pobytu (Zezwolenie na zamieszkanie na czas określony / oznaczony) - дає право безперервно перебувати в країні і офіційно працювати протягом 1 - 3 років (в залежності від терміну дії карти). Видається на підставі довгострокового робочого контракту, навчання або возз'єднання з родиною.
• Karta stałego pobytu (Zezwolenie na osiedlenie się) - документ, що підтверджує постійне місце проживання на території Польщі. Термін дії картки - 10 років. Видається на підставі польського походження (Карти Поляка) або 5 років проживання з картою czasowego pobytu.
• Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE (Niebieska Karta) - «Блакитна карта», видається строком на 5 років. Такий документ може отримати іноземець, який легально і безперервно проживає в Польщі протягом останніх 5 років і може підтвердити наявність постійного джерела доходу протягом останніх 3 років.
Які права дає Karta Pobytu іноземцю?
• багаторазовий перетин кордону без необхідності оформлення і продовження візи;
• покупка і оформлення нерухомості та автотранспорту;
• вільне переміщення у Шенген Зоні (ви можете проживати в будь-якій країні Шенгену протягом 3 місяців у півріччі);
• можливість безкоштовного навчання у вищих навчальних закладах Польщі (за виключенням карти czasowego pobytu);
• відкриття фірми і ведення бізнесу;
• можливість отримати кредит;
• можливість оформлення довгострокової національної візи для членів своєї сім'ї (за виключенням карти czasowego pobytu);
• подача документів для оформлення візи в консульства США і Великобританії (дуже актуальна інформація для жителів України, де відсоток відмов у наданні віз у США досягає 40% від загального числа заявників. У Польщі ця цифра не більше 5%);
Хто може отримати Карту побиту?
• Студент денної форми навчання у ВНЗ або на довгострокових мовних курсах. Підставою видачі документа є рішення ВНЗ (мовної школи) про прийняття на навчання.
• Чоловік/дружина громадянина Польщі.
• Іноземець, офіційно працевлаштований на підставі довгострокового контракту (Umowa o pracy).
• Чоловік/дружина іноземця, що має статус ПМП (Karta stałego pobytu) - програма возз'єднання сім'ї.
• Підприємницька діяльність або власний бізнес у Польщі.
Які документи потрібні на карту тимчасового побиту?
• Заповнена анкета (завантажити можна тут або в кінці статті);
Заповнюється анкета в 3 екземплярах польською мовою, друкованими літерами. 2 анкети для уряду, одна залишається вам як підтвердження складання внеску. Безкоштовний примірник анкети ви завжди можете отримати в Wydziale do Spraw Cudzoziemców;
• 4 фотографії 3,5cm x 4,5cm зроблені не пізніше 6 місяців до дня подачі документів;
• Оригінал закордонного паспорта і 2 екземпляри копій всіх сторінок паспорта (можна зробити на місці);
• Підтвердження оплати за карту побуту (чек). Каса також знаходиться в приміщенні;
• Медична страховка на період перебування в Польщі;
• Документ, який є підставою для отримання карти побиту (для студентів - zaświadczenie o przyjęciu na studia, за програмою возз'єднання - карта побиту чоловіка/дружини, по роботі - контракт про працевлаштування і т.д.);
• Відбитки пальців для біометрії (знімає співробітник на місці);
• Підтвердження джерела постійного доходу або наявності достатнього обсягу коштів для проживання в Польщі протягом терміну дії карти. Таким підтвердженням може бути виписка стану банківського рахунку (wyciąg z konta bankowego).
Розраховується виходячи з мінімальної необхідної суми для проживання - близько 700 PLN на місяць + оплата за житло на весь період дії карти + оплата за навчання (якщо карта виробляється на основі навчання) та гроші на квиток додому.
У різних містах вимоги можуть дещо відрізнятися, тому слід бути готовим до того, що від вас попросять:
• Оригінал свідоцтва про народження і присяжний переклад документа на польську мову (для отримання ПМП за походженням);
• Документи на право власності на нерухомість або договір про оренду житла (umowa najmu). Для студентів, котрі проживають у гуртожитку - документ від адміністратора гуртожитку;
• Копії оплати комунальних послуг, інтернету і тд.;
• Постійна прописка (zameldowanie), якщо є - ця адреса буде вказана на зворотному боці вашої карти побиту.
Скільки часу займе виготовлення карти побиту?
Згідно законодавства, дозвіл (децізія) про присвоєння заявнику статусу ПМП має бути видане не пізніше, ніж через 45 днів з моменту подачі документів. Виготовлення самого пластику, після отримання децізії займає від 7 днів до 2 тижнів. Однак через великий попит, час отримання карти побиту в середньому коливається від 3 до 8 місяців.
Подати документи ви можете навіть в останній день дії вашої візи чи попередньої карти побиту.
В цьому випадку співробітник відділу, який приймає ваші документи, поставить на вашій копії внеску (або на папірці, який потрібно носити з собою) спеціальний штамп, де вказано що ви ініціювали розгляд справи про надання вам статусу ПМП і на підставі цього штампу ви можете легально перебувати на території країни до тих пір, поки ваша справа знаходиться у розгляді.
Важливо!
Штамп дає право перебувати у Польщі, однак не дає можливості виїжджати з країни і повертатися назад.
Ви можете лише повернутись до України, проте в'їхати назад до Польщі лише зі штампом не вийде.
Скільки коштує виготовлення карти побиту?
• Вартість подачі і обробки документів на отримання karty czasowego pobytu - 340 PLN для студентів і 440 PLN для всіх інших;
• Вартість подачі і обробки документів на отримання karty stałego pobytu - 680 PLN.
Після прийняття позитивного рішення вам необхідно буде додатково оплатити 50 PLN за видачу карти.
Як я дізнаюся, що моя карта готова?
Після подачі документів ви отримаєте логін, пароль та адресу сайту, на якому можна слідкувати на якому етапі розгляду знаходяться ваші документи.
Також вам нададуть перелік відсутніх документів (якщо такі будуть) і термін, протягом якого їх необхідно донести (зазвичай, це 2 тижні). Цей перелік може прийти згодом на адресу, яку ви вказали у анкеті.
Коли буде видана «децизія» (рішення про надання «zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony»), ви отримаєте смс-повідомлення на вказаний в анкеті номер телефону. Вам необхідно з'явитися до відділу у справах іноземців, підписати рішення, отримати свій екземпляр на руки і оплатити 50 PLN за виготовлення самої картки.
Отримання карти побиту
Карту забрати можна тільки особисто, при собі потрібно мати паспорт. Зазвичай, термін дії першої карти побиту для студентів становить - 15 місяців, для заявників на основі трудового контракту - від 1 до 3 років, по возз'єднанню з родиною - від 2 до 3 років.
Фірма “FLAMBIR” допомагає у підготовці та подачі всіх необхідних документів на карту побиту. Важливим аспектом є також надання інформації про вакансії в Польщі, що дозволяє клієнтам швидко знайти роботу та адаптуватися до нових умов. Завдяки професійному підходу та багаторічному досвіду, “FLAMBIR” забезпечує комплексну підтримку на всіх етапах процесу.
Komentarze